İstanbul'da bisiklet rotaları
PEDALLA...

İstanbul'da bisiklet güzergahları

Aralık. 01, 2015  |  Bisiklet Rotaları  |  İstanbul

Polonezköy
Şehre yakınlığı ve bol oksijenli havası bakımından oldukça elverişli bir rota Polonezköy. Yürüyüş ve bisiklet için orman içinde yaklaşık 5 kilometrelik bir parkur bulunuyor. Ormana köyün içinden giriyorsunuz ve parkurdan işaretleri takip ederek tekrar köyün içinden çıkıyorsunuz. Buradaki parkur için dağ bisikleti tercih edilebilir. Ayrıca 11 kilometrelik bir mesafeye sahip olan Polonezköy – Karanlıkdere arasını da deneyebilirsiniz.

Kartal Aydos Tepesi
İstanbul 'un Anadolu yakasındaki bir başka güzel bisiklet parkuru da Kartal’ın üst kısmında bulunan Aydos Tepesi. Doğa yürüyüşleri ve paintball açısından da son dönemlerde oldukça popüler hale gelen Aydos Tepesi, doğayla başbaşa kalmak ve manzara eşliğinde keyifle bisiklete binmek açısından da son derece elverişli. Bisikletinizle ormanın üst kısımlarına tırmandığınızda mükafat olarak eşsiz ve son derece panoramik bir manzarayla başbaşa kalıyorsunuz ki Aydos Tepesi bu sayede hafta içi iş stresinden sizi uzaklaştırabiliecek en önemli yerlerden biri haline dönüşüyor.

Ömerli Baraj Gölü ve civarı
İstanbul 'un sadece su ihtiyacı değil aynı zamanda doğal güzellikleri ve elverişli parkuruyla piknik ve bisiklete binme ihtiyacını da karşılayan Ömerli Baraj Gölü'ne Şile yolundan ve Pendik'ten ulaşabilirsiniz. Diğer rotalara göre biraz daha zorlu olabilecek bir parkur.

Belgrad Ormanları
Şehir hayatının içinde doğadan uzaklaştığını hisseden bisiklet tutkunları için ideal yerlerden biri de Belgrad Ormanları. İstanbul Avrupa yakasında adeta bir akciğer görevi gören, bol oksijeni yanında doğal güzellikleriyle de ziyaret edenleri memnun den Belgrad Ormanları, iyi bir bisiklet parkuru olmasının yanında eğlence, huzur ve motivasyon kaynağı. Bisiklet sürmek ya da yürüyüş yapmak için çoğu kişinin tercih ettiği, ağaçlarla kaplı bu yemyeşil etabı kullanabilirsiniz. Yaklaşık 8 kilometrelik bu etabı gidiş-dönüş olarak kullanırsanız 16-17 kilometre yol katedebilirsiniz. 'İki ya da üç defa gidiş-geliş yaparım' diyenlere de diyeceğimiz bir söz yok tabii...

Büyükada
Araç trafiğine kapalı Büyükada'nın çevresinde bisiklete binmek çoğu İstanbullu için özellikle de bahar ve yaz aylarında son derece keyifli. Bir tarafta deniz, diğer tarafta sessizlik, çam kokuları ve faytonların tıkır tıkır sesleri… Büyük tur, iniş ve çıkış bakımından sizi çok fazla zorlamayacak, yaklaşık 12 kilometrelik bir parkur. Büyük tur’u takip ederek adanın etrafında bir tam tur atınca ikinci ya da üçüncüyü de denemek isteyeceğinizden eminiz. Manastır Tepesi 'nde bulunan tarihi Rum Yetimhanesi ve çevresinde bisiklet sürmeyi adeta bir zevke çeviren patikalar da mevcut.

Boğaz hattı
Avrupa yakasında oldukça uzun bir bisiklet parkuru olan Boğaz hattının özellikle Kuruçeşme, Bebek ve Arnavutköy kısımları oldukça renkli ve keyifli bir rota ve Boğaz'ın eşsiz manzarası eşliğinde son derece eğlenceli bir aktivite. İstanbul’un en gözde konser mekânlarından biri olan Kuruçeşme Arena'nın giriş kapısından Bebek istikametine doğru bir başlangıç yaptığınızda Arnavutköy'ü geçip Aşiyan Mezarlığı'na kadar yaklaşık 5 kilometrelik bir mesafe katetmiş oluyorsunuz. Kuruçeşme’ye hemen geri dönmek istemezseniz Baltalimanı'nı geçip Sakıp Sabancı Müzesi’ni varış noktanız olarak da belirleyebilirsiniz.

Fenerbahçe – Bostancı
Fazla eğimi olmayan ve araç trafiğinden uzak, sonsuz manevra özgürlüğüne sahip olduğunuz bu parkur Fenerbahçe Orduevi girişinin hemen yanındaki sahile inen yokuşun başından başlıyor. Bir tarafınızda masmavi Marmara, diğer tarafınız yeşilliklerin içindeki tarihi köşkler pedalı ahenkle çevirirken neşeyle dolmanızı da sağlıyor. Caddebostan kıvrımını geçtikten sonra Suadiye'yi geçiyor ve son durağınız olan Bostancı Deniz Otobüsü iskelesine geliyorsunuz. Buradan Fenerbahçe’ye tekrar geri dönebilir ya da aynı yönde devam edip Maltepe ve Pendik'i geçerek Tuzla'ya da gidebilirsiniz, tercih sizin. Fenerbahçe – Bostancı arası yaklaşık 7 kilometre. Bostancı'dan Tuzla'ya devam etmek isterseniz, sizi ekstradan bir 20 kilometre bekliyor.