Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM İnceleme
LENS İNCELEMESİ

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM İnceleme

Lens  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

93

Çok İyi

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM inceleme

GENEL BAKIŞ; Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

EOS M serisi fotoğraf makinelerinin hepsiyle uyumludur.

Makronun eşsiz dünyasına adım atın
Canon'un EOS M serisi için geliştirilen bu yenilikçi ve kompakt makro lensle nesnelerinizin en küçük ayrıntılarını büyütün. Dahili Macro Lite* özelliğine sahip, dünyanın ilk otomatik odaklı lensiyle nesnenizi aydınlatabilirsiniz. Olağanüstü 1,2x büyütme oranı sayesinde nesnenize hiç olmadığı kadar yaklaşabilirsiniz.

EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM lens aşağıdaki uygulamalar için idealdir:

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM İnceleme 2

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Makro

Doğanın saklı sırlarını keşfedin. Çiçekler, böcekler, meyveler ve sıvıların dokularını ve gizli ayrıntılarını büyütün.

Yiyecek

Lezzetli sosları, titizlikle kestiğiniz suşileri ve en güzel yiyeceklerin inceliklerini hak ettikleri kalitede gözler önüne serin. Lezzetini neredeyse tadabileceğiniz ağız sulandıran ayrıntıları yakalayın.

Seyahat

Seyahat fotoğrafçılığı yalnızca gezginlere yönelik değildir; siz de bu deneyimi yaşayın. Gezdiğiniz, tembellik yaptığınız ve plansız küçük molalar verdiğiniz anlarda değerli anılar biriktirebilirsiniz.

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM İnceleme 3

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Portre

Arkadaşlarınızın ve ailenizin yüzlerindeki ifadeleri yakalamak için bire bir. Düğünler, etkinlikler ve partiler için ideal.

Işığın kontrolü sizde olsun

Dahili Macro Lite Teknolojisi

Bu EF-M serisi lens iki adet kontrol edilebilir, dahili LED'e sahiptir (Macro Lite). Bu özellik lensin önünü daha fazla aydınlatarak makro fotoğraflar çekerken sizin veya ekipmanınızın oluşturabileceği gereksiz gölgeleri yok eder.

Tek bir düğmeye basarak Macro Lite'ı sol ve sağ aydınlatma arasında değiştirip doğru dengeyi bulabilir ve başka hiçbir şekilde yaratamayacağınız etkileyici, güzel görüntüler yakalayabilirsiniz. Bu özellik, çiçekler ve yiyeceklerin yanı sıra mücevher gibi ince ayrıntılara sahip küçük nesneleri yakından çekmek için de idealdir.

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM İnceleme 4

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Akıllı silindir tasarımı

EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM, mevcut ışığı en verimli şekilde kullanabilmeniz için birbirine yaklaşan lens silindiri tasarımıyla lensin yarattığı gölgeyi en aza indirir. Ayrıca sabit çekimler için yüzey temas noktaları da sağlayan bu tasarım, lensin nesnenin yerleştirildiği yüzeye 53 derece dik açıda kullanılabilmesine olanak tanır. Temas noktaları ve Macro Lite kullanımı (gerektiğinde) kombinasyonu sayesinde ayrıntılı makro çekimler yapabilirsiniz.

Hiç olmadığı kadar yaklaşın

EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM, 1:1 değerinde gerçek büyütme oranına sahiptir; yani çektiğiniz nesne görüntüde gerçek boyutlarında çıkar. Nesnenizin küçük ayrıntılarını keşfedip büyütmek istediğinizde Süper Makro modunu etkinleştirebilirsiniz. Olağanüstü 1,2x büyütme oranıyla nesnenizi gerçek boyutundan daha büyük hale getirebilirsiniz. Bu oranın 35 mm eşdeğeri, EOS M'nin APS-C boyutlu sensörünün kırpma faktörü dikkate alındığında 1,92x büyütme oranına karşılık gelir. Bu sayede kullanıcılar bitkilerin doğal damarları veya mücevherlerin ayrıntılı yapısı gibi olağanüstü ayrıntıları yakalayabilir. Ayrıca Süper Makro modunda nesnenize çok daha fazla yaklaşarak (çalışma mesafesi 13 mm'dir) küçük nesneleri keşfedebilirsiniz.

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM İnceleme 5

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Hareket halindeyken küçük ayrıntıları yakalayın

EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM'nin makro özelliklerini EOS M'nin video çekme işleviyle birleştirerek büyüleyici yakın çekimler yaratın.

Günlük kullanım için ideal lens
Taşıması kolay

EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM'nin kompakt tasarımı, seyahatlerde günlük maceralarınızı belgelendirmek için idealdir. EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM, hassas optik donanımı ve katlanabilir hafif (130 g) gövdesiyle makro fotoğrafçılığının yanı sıra günlük fotoğraf çekimleri için de ideal bir lenstir. UD ve küresel olmayan lens elemanlarına sahip bu lens sayesinde görüntü kalitesinden ödün vermenize gerek kalmaz.

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM İnceleme 6

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Keskin görüntüler

Açısal sallantı makro fotoğrafçılığında çok daha belirgin olur. Bu yüzden genellikle makro fotoğrafçılığında sabit bir tripod kullanmak gerekir. Ancak EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM'nin Hibrit Görüntü Sabitleyici özelliği, hem açısal hem de kaydırma tipinde meydana gelen fotoğraf makinesi sallantısını en aza indirmeye yardımcı olmak için özel olarak geliştirilmiştir. Bu sayede nesneniz hareket ettiğinde veya konumunu değiştirdiğinde daha esnek bir şekilde tepki vererek makro nesne çekimlerinde canlı görüntüler elde edebilirsiniz.

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM İnceleme 7

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Makro çekimlerle sınırlı kalmayın

Makro fotoğrafçılığı için özel olarak tasarlanan özelliklere sahip bu lens, günlük fotoğraf çekimleri için de yeterince esnektir. F/3,5 genişliğinde diyafram ve yaklaşık 44,8 mm'lik 35 mm eşdeğeri odak uzaklığı (bunun nedeni, aynasız fotoğraf makinelerinin sensörlerinin küçültülmüş olmasıdır) sayesinde, birbirinden farklı görüntüler için doğal görüş açısı ve perspektifle çekim yapabilirsiniz.

Aydınlatma özellikleri

Günlük kullanıma uygun bu lens, özellikle Hibrit Görüntü Sabitleyici ve 7 yapraklı geniş dairesel diyafram kombinasyonuyla portre fotoğrafçılığında da başarılıdır. Nesnenin güzel ve net arka plandan ayrıldığı, dikkatleri istediğiniz ayrıntılara çeken portre fotoğraflarını kolayca çekebilirsiniz. Ayrıca Macro Lite'ı kullanarak nesnenizin gözlerine parıltı da katabilirsiniz.

Net, sabit filmler

EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM'nin neredeyse tamamen sessiz olan STM (kademeli motor) teknolojisi, sabit ve sessiz biçimde kesintisiz odaklama sunarak yüksek kaliteli filmler çekmenize yardımcı olur. Bu teknoloji sayesinde odaklama motorunun gürültüsü olmadan, yalnızca ortam seslerini kaydedersiniz.

OPTIK ÖZELLIKLER/TEKNIK ÖZELLIKLER

Görüntü boyutu

APS-C

35 mm film eşdeğeri odak uzaklığı (mm)

Yaklaşık 44.8

Görüş açısı (yatay, dikey, diyagonal)

44°10', 30°10', 51°55'

Lens yapısı (eleman/grup)

11/10

Grup yaprağı sayısı

7 (Dairesel)

Minimum diyafram açıklığı

22

En yakın odaklama mesafesi (m)

0,097 (Normal), 0,093 (Süper Makro modu)

Maksimum büyütme (x)

1 (Normal), 1,2 (Süper Makro modu)

Mesafe Bilgileri

Var

Görüntü sabitleyici

Hybrid IS, 3,5 kademeye kadar düzeltme

AF aktüatörü

STM

FIZIKSEL ÖZELLIKLER

Toz/nem geçirmez¹

-

Filtre çapı (mm)

43 (Lens Siperliği ES-22'ye takılır)

Maks. çap x uzunluk (mm)

60,9 x 45,5¹

Ağırlık (g)

130

AKSESUARLAR

Lens kapağı

EF-M28 (Birlikte verilir)

Lens siperliği

ES-22 (Birlikte verilir)

Lens kılıfı/torbası

LP811

Arka kapak

Lens Toz Kapağı EB (Birlikte verilir)

Büyütme Uzatma Tüpü EF12 II

Uyumlu Değildir

Büyütme Uzatma Tüpü EF25 II

Uyumlu Değildir

Uzatıcı Uyumluluğu

Uyumlu Değildir

Dipnotlar

Maks. çap x uzunluk (mm) - ¹ Boyutlar lens geri çekilmiş durumdayken ölçülmüştür

Fiyat; 2016 Mayıs - 299.00 Dolar / ABD B&H

Nereden Alınır; İncele

Üretici: Canon

Lens sayfası: TIKLA

Yararlanılan kaynaklar; Kullanım klavuzu ve inceleme araştırmaları.

Lens ile çekilmiş örnek fotoğraflar; TIKLA

DEĞERLENDİRME

Görüntü kalitesi 95
Keskinlik 95
Kaplama 95
Netleme 99
Diyafram 98

93

ÇOK İYİ

Artıları (+): Hafif + Keskin + Pratik

Eksileri (-) Yok

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr