Sigma 12-24mm f/4.5-5.6 EX DG HSM
EKİPMAN İNCELEMESİ

Sigma 12-24mm f/4.5-5.6 DG HSM

Lens  |  Review  |  İnceleme

ORTALAMA

90

Mükemmel

Sigma'nın full frame ilk geniş açı zoom lensi. Hem fiyat hemde performans olarak mükemmel.

Benim özellikle haber fotoğrafı ve diğer çekimlerimde tercih ettiğim başucu lenslerimdem birisi Sigma'nın 12-24mm F4.5-5.6 DG HSM lensi (Yukarıdaki fotoğrafta olan lens. Bu lensin 2 versiyonu daha çıktı. İyileştirmeler yapıldı II eklendi). Sirkeci Hayyam Pasajı'nda Klas Foto'dan almıştım. 3 yıldır kullanıyorum Çok da memnun kaldım. Sürekli kullanmama ve neredeyse hemen her olaya dalmama rağmen (Suya, darbeye, gaza) ne bir hata verdi ne de arızlandı. Akranlarına göre uygun fiyata, hem odak çarpanlı hem de 35mm D-SLR gövdeler ile uyumlu ultra geniş açı zoom objektif arayanlar için çok iyi bir alternatif. Arzu edenler bu sitenin ana sayfasında (index.html) en üstte yer alan menülerden Galeri başlıklı olanları inceleyebilir. Bu lensle çektiğim haber ve manzara fotoğrafları galerilerde bolca var. Her galeride body ve lens bilgileri yer almaktadır.

GENEL BAKIŞ;

Sigma ilk geniş açı zoom objektifi, olan "zoom gamma 21-35mm F3.5-4'ü 1979 yılında tasarladı ve üretti. O günden bu yana Sigma daha birçok geniş açı zoom objektif üretti. SIGMA 12-24mm F4.5-5.6 II DG HSM ve SIGMA 12-24mm F4.5-5.6 EX DG ASPHERICAL / HSM Kasım 2003'te tanıtılmışdı. En son optik tasarıma sahip bu ultra geniş açı zoom objektif odak çarpanlı APS-C ve 35mm tam kare D-SLR gövdeler için ideal. Diğer markalarla karşılaştırıldığında fiyatı da oldukça uygun.

AYRINTILI BAKIŞ;

Görüntü kalitesi; Ultra geniş açı objektif ancak geniş çaplı ön mercek ile mümkün oluyor. Florit cam performansına eşit dört FLD* cam elemanı ve bir SLD (Özel Düşük Saçılım) cam elemanları renk saçılımlarını düzeltiyor. Kalıplanmış üç cam elemanı ve bir hibrit asferik mercek her türlü saçılımı düzeltirken optik performans sağlıyor.

* FLD; FLD cam, yüksek ışık geçirgenliği ile mevcut olan en düşük dağılıma sahip camdır. Bu optik cam florit cam performansına eşit düşük bir kırılma indisine sahiptir. Yüksek miktardaki saçılımlar açısından da faydalıdır. Bu karakteristik yapısı sıradan bir optik camın gerçekleştiremeyeceği ölçüde renk dağılmalarını (ikincil tayf) mükemmel şekilde düzeltirken yüksek tanımlı ve kontrastlı görüntü oluşumunu garantiler. Yazarın notu - Yalçın Çakır

Kaplamalar; Ultra geniş açıya bağlı olarak ön merceği geniş olan bu objektife çarpabilecek ilgisiz ışıkların ortaya çıkartacağı parlama ve yansımalar, Sigma'ya özel "Süper Çok Katmanlı Kaplama"sı sayesinde azaltılırken, tüm zoom aralığında keskin ve yüksek kontrastlı görüntülerin oluşmasını sağlıyor.

Çevresel parlaklık; Ön mercek grubu tasarımı ışık azalmasını minimize ediyor ve çevresel parlaklığı arttırıyor.

Perspektif; Benim en sevdğim kadrajlar arasında yer alan abartılı perspektif olayını bu lensle fazlasıyla elde ediyorum. Aynı zamanda özellikle haber fotoğraflarında (Koşma, kovalamaca, eylem, müdahale, savaş, çatışma) net alan derinliği sayesinde çok işime yarıyor. Nerdeyse her yer net. Geniş görüş açısı abartılı perspektif ile dikkat çekici görüntüler elde edebiliyorum ve bu sayede konudaki özneyi daha iyi vurgulayabiliyorum.

Taşıması kolay ve güvenli; Lensi aldığımda kutusundan gayet kaliteli bir de taşıma çantası çıktı. Kılıf değil çanta. Kemere de takılabilen, içinde özel süngerimsi madde sayesinde lense tam koruma sağlayan çanta eylemleri takip ederken düşme, kalkmalarda çok işime yaradı. Ayrıca, dört asferikal mercek yardımıyla 85mm çapında ve 120.2mm uzunluğunda ufak yapılı bir objektif. Bu nedenle eğer pantolon kemerime takmadıysam fotoğrafçı yeleğimin ceplerine bile kolayca sığdırabiliyorum. Çanta aç kapa derdinden de kurtuluyorum. Böylece duruma göre çok hızlı olarak lens değişimi yapabiliyorum.


AF'de sessizlik; Fotoğraf için üretilmiş bodylerle video çekmeye kalkanların bir sorunu da lensin AF motorunun sesidir. Zoom in ve outları uğultular halinde kayda girerse temizleyemezsiniz. Ama Sigma'nın bu lensinde bu sorun neredeyse en aza indirlmiş.

Odaklama, netleme; Bu objektif ön mercek gurubunun dönmesini engelleyen ve aynı zamanda netleme sisteminin yol açabileceği saçılım dalgalanmalarını azaltan dahili netlik sistemine sahip. HSM (Hiper Sonik Motor) yüksek hızda netleme sağlıyor. Aynı zamanda objektif AF konumunda olsa dahi sürekli olarak manuel netleme yapılabilmek de mümkün. Çok güzel değil mi...

Gölgelik; İlgisiz ışıkları bloke eden ve dahili yansımaları azaltan taç yaprağı şekilli gölgelik ile donatılmış. Ters ışıklarda sonuç çok iyi. Bir de lensin dış yüzeyinin mat siyah rengi ve kadifemsi dokusu ışığı resmen emip yansımaları engelliyor. (Sigma'nın 12-24mm F4.5-5.6 DG HSM modeli için yorumlanmıştır)

Sigma 12-24 mm DG HSM Lens İnveleme

Lens ve fiziki yapı; 17 grupta 13 eleman, Görüş açısı: 122 - 84.1 derece. Diyafram yaprakları: 6 Yaprak. Diyafram aralığı: f/4.5 - f/22. Minumum netlik mesafesi: 28 cm. Maximum büyütme oranı: 1:6:4. Filtre: Arka Tip Jelatin Filtre. Boyut: En: 85 cm Boy: 120.2 cm. Ağırlık: 670 gram.

Bayonet uyumu; SIGMA / NIKON (D)*1 / SONY (D)*1 / CANON

* Bu objektifin Nikon uyumlu modelinde diyafram halkası bulunmadığından gövde modeline bağlı olarak bazı fonksiyonlar çalışmayabilir. 
* Bu objektif Nikon F6 ve Canon EOS-1v dışındaki film çeken gövdeler ile kullanılamaz.Yazarın notu - Yalçın Çakır

Kutu içeriği; Taşıma çantası, jelatin filtre takma aparatı, ön kapağı takma, ön merceği koruma ve aynı zamanda koruyucu filtre takma aparatı, arka kapak.

Fiyat; 2016 Ocak - 949.00 Dolar / ABD

Nereden Alınır; İncele

Üretici: SIGMA

Lens sayfası: http://www.sigmaphoto.com/12-24mm-f45-56-dg-hsm-ii

Yararlanılan kaynaklar; Sigma kulllanım klavuzu ve inceleme araştırmaları.

Sigma 12-24mm f/4.5-5.6 DG HSM ile çekilmiş örnek fotoğraflar; http://www.juzaphoto.com/recensione.php?l=en&t=sigma_12-24#fotoesempio


DEĞERLENDİRME

Görüntü kalitesi 98
Keskinlik 95
Kaplama 95
Netleme 99
Diyafram 82

90%

Mükemmel

Artıları (+): Kaplama + Netleme + Taşıma Çantası

Eksileri (-) Diyafram

NETWORK

Bumerang - Yazarkafe

Flickr