Imaging Edge; Sony
YAZILIM

Sony'den 3'lü yazılım paketi. İndirin ve hemen kullanmaya başlayın...

Haber | Yeni | Yazılım

YAZILIM

Sony, Imaging Edge yazılım paketini duyurdu

Sony'den 3'lü yazılım paketi. İndirin ve hemen kullanmaya başlayın...

Neler yeni?

Remote, Viewer, Edit başlıklarını taşıyan yazılım paketi ile bilgisayara bağlı uzaktan çekim (Remote), seçme, tasnif etme, bulma (Viewer) ve fotoğraf üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz (Edit) bölümlerinden oluşuyor.

Yazarın notu - Yalçın Çakır

Sony'den 3'lü yazılım paketi. İndirin ve hemen kullanmaya başlayın...

Sony, Imaging Edge adını verdiği 3'lü yazılım paketini duyurdu. Yazılım paketini Windows ve Mac için hemen aşağıdaki (Yazının sonu) bağlantıdan indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Remote, Viewer, Edit başlıklarını taşıyan yazılım paketi ile bilgisayara bağlı uzaktan çekim (Remote), seçme, tasnif etme, bulma (Viewer) ve fotoğraf üzerinde değişiklikler yapabileceğiniz (Edit) bölümlerinden oluşuyor.

Sony'nin 16 Kasım 2017 günü indirime açtığı yazılım paketi için tanıtım sloganı ise şöyle;

"Çekim ve yaratıcı çalışmalarda daha yüksek verimlilik ve görüntü kalitesi elde etmeniz için bir yazılım paketi..."

Sony, Imaging Edge 2

Sony, Imaging Edge

Peki ama ne bu Imaging Edge?

Kısaca özetlemek gerekirse; "Sofistike yaratıcı çalışmayı destekleyen üç uygulama" diyebiliriz.

Hadi biraz daha açalım bu nedemek?

Remote

Önce Remote yani uzaktan erişim:

Sony, Imaging Edge 3

Sony, Imaging Edge - Remote

Kameranızı (body) bir tripoda bağladınız, kadrajınızı, ışığınızı ayarladınız ama kameranın arkasındaki küçük ekran yerine daha büyük bir ekranda çalışmak istiyorsunuz. İşte burada Imaging Edge'nin Remote paketi devreye giriyor.

Remote paketi sayesinde kameranızı (fotoğraf makineniz) bir Windows ya da Apple bilgisaya bağlayıp kadrajdaki görüntüyü çok daha net ve detaylı görüyorsunuz. Bu sayede temel olarak aşağıdaki 3 başlığa erişebilirsiniz;

1- Kompozisyon düzeltme...

Sony, Imaging Edge - Remote

Sony, Imaging Edge - / Izgaralar

Izgaralar, Kılavuz Çizgileri ve Döşeme işlevleri saysinde kafanızdaki bitmiş grafiğe uygun en doğru ve uygun kadrajı ayarayabilirsiniz. Örneğin bir ürün reklamı tasarımı hazırlıyorsunuz. Kadrajı tam da tasarımınıza uygun hale getirebilirsiniz.

2- Odak ayarı, zoom ekranı...

Sony, Imaging Edge - Remote

Sony, Imaging Edge - / Odak / Zoom

Aria odaklı, zoom ekranlı ve manuel odaklama işlevleriyle ayrıntılı odak ayarlamalarını verimli bir şekilde yapabilirsiniz.

3- Görüntü kontrolünden RAW gelişimine...

Sony, Imaging Edge - Remote

Sony, Imaging Edge / RAW işleme

Görüntü, otomatik olarak PC'ye aktarılır ve kalite kontrol, seçme ve ayarlama gibi RAW geliştirme özelliklerini kullanabilirsiniz.

Viewer

Şimdi de Viewer (İzleyici) özelliğine göz atalım;

Sony, Imaging Edge - Viewer

Sony, Imaging Edge / Viewer

Çektiğiniz görüntüleri bir bilgisayar ekranından toplu olarak görmek, tasnif etmek, seçmek, puan vermek istemez miydiniz. İşte burada da Viewer'i kullanabilirsiniz.

Yani onlarca kare çekim yaptınız. Kafanız karışmadan bir ayıklama ve tasnifleme için çok işinize yarayacak bir paket.

1- Yaptığınız çekmleri toplu ve bir arada hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Böylece dosyaları içe aktarmakla (kameradan PC'ye aktarma) bir daha uğraşmazsınız.

2- Bilgisayarınızın ekranında RAW ve JPEG gibi görüntü verilerini izler ve Edit (Düzenle) bölümünde kolayca RAW dosyası geliştirmek için görüntüler seçebilirsiniz.

3- Derecelendirme, exif ve diğer bilgileri, XMP * (Adobe uyumlu) olarak değiştirebilir, Adobe Bridge ve Photoshop'a aktarılabilirsiniz.

Edit

Ve en can alıcı bölüm Edit. Yani düzenleme paketi.

Sony, Imaging Edge - Edit

Sony, Imaging Edge / Edit

Artık profesyonelleri bırakın amatör kullanıcıların bile ne olduğunu öğrendiği RAW görüntüleri geliştirme uygulaması... Sony'nin iddiası bu paketle yüksek kalitede geliştirilmiş görüntü elde ediyorsunuz.

1- Parlaklık, renk ve beyaz dengesi gibi görüntünün hassas ayarlarını yapabilirsiniz.
2- Pixel Shift Multi Shooting tarafından üretilen ARQ formatlı görüntülerin görüntü kalitesini ayarlayabilir ve bunları TIFF, JPEG veya diğer formatlara dönüştürebilirsiniz.

Pixel Shift

"Pixel Shift" ya da "Çoklu Çekim"

Pixel Shift; Sony

Pixel Shift; Sony

Ve yepyeni bir özellik olarak bu paketle birlikte gelen "Pixel Shift" yani aynı anda "Çoklu Çekim" özelliği.

Yanlış anlamayın "Pixel Shift, Çoklu Çekim" seri çekim değil sabit kadrajın içindeki görüntünün renk ve detaylarını mükemmel hale getirme uygulamasıdır (Body modeline bağlı olarak).

Çoklu Çekim (Pixel Shift) kompozit hale getirilmiş görüntü yakalama ve işleme uygulamasıdır. Özellikle mimari ve sanatsal ürün çekim meraklıları için çok iyi bir özellik.

Merak edenler aşağıdaki bağlantıdan daha detaylı bilgi alabilir ama burada çok özet olarak açıklamamız gerekirse Pixel Shift şudur;

"Normal" dijital kayıtta, her piksel sadece bir rengi temsil eder: Kırmızı, Yeşil veya Mavi. Ve çevredeki pikseller, geriye kalan iki ana rengi eklemek ve çoğaltmak için gerekli gerekli ek bilgileri sağlamak amacıyla kullanılır.

Pixel Shift, Çoklu Çekim, dört piksel kaydırılmış görüntüyü kompozit hale getirir, böylece sensörlerin her biri 42,4 milyon etkin pikselin aynı anda kırmızı, yeşil ve mavi değerleri temsil edebilmesine olanak tanır. Böylece sensörden gelen veriler, son renkler yeniden oluşturulmak üzere doğrudan sentezlenir.

Sonuç, gerçek canlı dokular için benzeri görülmemiş yeniden üretim doğruluğu ve ayrıntısıdır.

Bu özelliği kullanarak çekilen görüntüler, kişisel bilgisayarınızda çalışan "Imaging Edge" yazılımı kullanılarak işlenebilir.

Imaging Edge Video:

Pixel Shift destek web sitesi:

https://support.d-imaging.sony.co.jp/support/ilc/psms/en/index.html?id=dl

Imaging Edge destek web sitesi:;

http://support.d-imaging.sony.co.jp/app/imagingedge/en/download/