Güncel Fotoğraf Haberi; Fotoğraf haberi
GÜNCEL

Taş ve İnsan Fotoğraf Sergisi

Haber | Fotoğraf | Güncel

GÜNCEL

Taş ve İnsan Fotoğraf Sergisi

Taş ve İnsan Fotoğraf Sergisi

Taş ve İnsan

Taş ve İnsan Fotoğraf Sergisi

Türkiye'nin çeşitli illerinden sekiz fotoğraf sanatçısı, doğaltaş üretiminin olduğu yöreleri dolaşarak oluşturdukları eserlerini 'Taş ve İnsan' başlığı altında sergiliyor.

23. MARBLE Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ile eş zamanlı olarak oluşturulan IV. Uluslararası Taş Kongresi kapsamında açılan Taş ve İnsan Fotoğraf Sergisi'nde; 'insan hayatında taşın varlığı ve kullanımı', 'Doğadaki taşın insan hayatına kazandırılması', 'taşın insanla özdeşleşmesi' gibi konular fotoğraf aracılığı ile anlatılıyor. İzmir, Eşkişehir, Afyon, Amasya, Muğla, Adana, Urfa, Mardin, Nevşehir, Konya, Kuşadası ve Denizli'de çektikleri fotoğraflarla sergiye katılan fotoğrafçılar şunlar:

"Adem Kaya, Ahmet Vural, Aliye Yasemin Bakan, Cem Balkı, Hüseyin Opruklu, Murat Ayneli, Ogün Balcı ve Tuğran Yüce."

 2

 

Sergiyi oluşturan fotoğrafları çeken fotoğrafçılar, yaptıkları çalışmalar boyunca taşla özdeşleştiklerini söyledi. Aliye Yasemin Bakan duygularını şöyle anlattı:

"Bir süre sonra herşeyi taş olarak görmeye başladık. Evimizdeki vazoya, çakıltaşına bakışımız değişti. Taşın iç sesini dinlemeye başladık. Hayatımızın her noktasında taşın aslında ne kadar önemli olduğunu farkettik. Bu çalışmadan sonra taş artık bizim için soğuk ve sert ve cansız bir cisim değil."

Beş taş oynayan çocuklardan, ocaklardan taş çıkaran işçilere, bir türbeye yansıyan gölgeden, minik taş parçalarından oluşan sanat eserlerinden, görkemli blokları işleyen sanatkarlara kadar insanın taşla her türlü ilişkini anlatan sergi Fuar İzmir'de gezilebilecek.