Suyun Öteki Tarafındaki Vatansızlar
GÜNCEL

Suyun Öteki Tarafındaki Vatansızlar fotoğraf sergisi

Haber | Fotoğraf | Güncel

GÜNCEL

Suyun Öteki Tarafındaki Vatansızlar fotoğraf sergisi

Suyun Öteki Tarafındaki Vatansızlar

Duayen gazeteci çektiği fotoğrafları billboard'larda sergileyecek!

Korcan Karar, mülteci kampında çektiği fotoğrafları "Suyun Öteki Tarafındaki Vatansızlar" adıyla İzmir'in Çeşme ilçesinde billboard'larda sergileyecek.

Gazeteci ve televizyoncu Korcan Karar, Yunanistan'ın Sakız Adası'ndaki mülteci kampında çektiği fotoğrafları, bir ilki gerçekleştirerek, İzmir'in Çeşme ilçesinde, billboard'larda sergileyecek.

Çeşme Alaçatı'daki değirmenlerin altında bulunan billboard'larda, 20 Mayıs Cumartesi günü, saat 19.00'da açılacak sergi için hazırlıklarını sürdüren Korcan Karar, açılışın Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç tarafından yapılacağını belirtip, "Sergiye tüm halkımızı davet ediyorum" dedi.

Sergiyle ilgili bilgi veren Karar, "Son dönemde Akdeniz' ve Ege denizinde yaşanan mülteci dramlarına, bir kez daha dikkat çekmek amacıyla ama içinde kan, ölüm olmayan fotoğraflarla açılacak bir sergi olacak. Bizim topraklarımızdan suyun öteki tarafına yani Yunanistan'ın Sakız Adası'na giden mültecilerin yaşadıkları kampa ilk kez girdim. Mültecilerin yaşadığı Souada Kampı, Sakız Adası'nın merkezinde. Bu kampta, Çeşme'den giden mültecilerin nasıl bir hayat sürdüklerini fotoğrafladım. Varil bombasından kurtulan bir yaşındaki Makbule bebek ve ailesinin dramını görüntüledim. Kampta, sadece Suriye'den gidenlerin olmadığını, Afganistan, İran, Irak ve Afrika ülkelerinden giden mültecilerin olduğunu da gördük" dedi.

Korcan Karar

Korcan Karar - Görsel farklı bir etkinliğe aittir.

Fotoğraf sergisi ile bir kez daha mültecilerin yaşam şartlarını anlatan, dünyanın dikkatini bir kez daha bu soruna çekmeyi amaçladığını vurgulayan Karar, "Bu çektiğim fotoğraflar, 'Fotoğraf gazeteciliği' türünde bir çalışma. Adı da benim için çok önemli, geceler boyu 'Nasıl bir isim olmalı' diye düşündüm. 'Suyun öteki tarafındaki vatansızlar' ismi ortaya çıktı. Çünkü vatan çok önemli. Ne mutlu bize ki bir vatana sahibiz. Ama bu insanlar artık bir vatana sahip değiller. Geleceklerinin ne olduğunu bilmeden bir ölüm yolculuğuna çıkıyorlar. Kimisi sulara gömülüp, çoluğu çocuğu ile beraber hayatını kaybediyor, kimisi ise bin 400 kişinin yaşadığı Sakız Adası'nın merkezindeki Souada Kampı'na ve diğer adalardaki kamplara ulaşıyor. Bu sergi, gazeteci, televizyon habercisi Korcan Karar'ın bir sergisi. Ancak, bu sergide altını çizmek istediğim, vatansız insanların dramı. Bizler, çok önemli, çok büyük ve çok iyi ve kaliteli vatana sahibiz. Onun da değerini bu fotoğraflara baktığımızda bir kez daha idrak edeceğiz" diye konuştu.