Güncel Fotoğraf Haberi; Fotoğraf haberi
GÜNCEL

Yasak kalktı ortaya çıktı; Nükleer deneme videoları

Haber | Fotoğraf | Güncel

GÜNCEL

ABD'nin nükleer bomba testi filmleri Youtube'da...

ABD'nin nükleer bomba testi filmleri Youtube'da...

Videolar kare kare iyileştiriliyor...

1945-1962 yılları arasında Amerika Birleşik Devletler'nin gerçekleştirdiği 210 atmosferik nükleer bomba testinden bir kısmının video çekimlerindeki gizlilik kararı kaldırıldı.

Bu testlerin her biri için saniyede 2,400 kare çeken çok sayıda kamera kullanıldı. Şimdiye kadar 700'den fazla filmin gizliliği kaldırıldı ve YouTube'a yüklenmeye başlandı.

Videolar, orijinal nükleer testleri yürüten Kaliforniya, Livermore'daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuarı tarafından yükleniyor. Araştırmacılar ve film uzmanları, yaklaşık 10.000 filmi inceliyor.

Şimdiye kadar bu türden filmlere sahip olan 6.000 kişi bulunmuş, 4.000 kişi taranmış ve 750 kişi gizli olarak sınıflandırılmıştır.

Film makaraları düzgün bir şekilde saklanmadığından görüntülerdeki bozulma ve kalte kaybının düzeltilme aşamasına geçilmiş. Uzman bir ekip verileri dijital ortama aktarmak ve korumak için çalışıyor ve böylece filmler koruma altına alınıyor.

Nükleer bomba patlama videolarının 64'ü şu anda Livermore'un YouTube hesabında bulunabiliyor ve bazı filmler dehşet verici olarak yorumlanıyor.

İşte o videolardan bazıları;Diğer çalışmaları görmek isterseniz:

Kaynak: https://www.llnl.gov/