Güncel Fotoğraf Haberi; Fotoğraf haberi
GÜNCEL

Istanbul Photo Awards 2017 sonuçları açıklandı

Haber | Fotoğraf | Güncel

GÜNCEL

'Istanbul Photo Awards 2017' sahiplerini buldu

'Istanbul Photo Awards 2017' sahiplerini buldu

'Istanbul Photo Awards 2017'

'Istanbul Photo Awards 2017' sahiplerini buldu

AA’nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması “Istanbul Photo Awards”ta "Yılın Fotoğrafı" ödülünü Frederic Lafargue’nin çektiği “DEAŞ’tan Kaçış” adlı fotoğraf kazandı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) bu yıl üçüncüsünü düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması “Istanbul Photo Awards”ta "Yılın Fotoğrafı" ödülünü Frederic Lafargue’nin çektiği “DEAŞ’tan Kaçış” adlı fotoğraf kazandı.

Haber, spor, portre, doğa & çevre fotoğrafı dallarında tekil ve seri fotoğrafların değerlendirilerek ilk üçe giren fotoğrafların belirlendiği yarışmaya yaklaşık 25 bin fotoğrafla başvuru yapıldı. Yılın fotoğrafının yanı sıra 17 ülkeden 22 fotoğrafçıya ödül verilen yarışmanın resmi sponsorluğunu Türk Hava Yolları (THY) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) üstlendi. Kazananlar, profesyonel bir uluslararası jüri tarafından 19-22 Mart tarihlerinde Kapadokya’da belirlendi.

Fransız foto muhabiri Frederic Lafargue’nin Paris Match için Irak’ta çektiği “DEAŞ’tan Kaçış” başlıklı fotoğraf, uluslararası jüri tarafından “Yılın Fotoğrafı” ödülüne layık görüldü.

Öte yandan, Aris Messinis, AFP için çektiği “Akdeniz’de Ölüm” başlıklı serisiyle “Seri Haber” kategorisinde birincilik ödülünün sahibi oldu.

Adam Pretty, Getty Images için çektiği “Yüzeyin Altında” başlıklı fotoğraf ile “Tekil Spor” dalında birinciliği alırken Patrick Smith de Getty Images için çektiği seriyle “Seri Spor” alanında birinciliğe layık görüldü.

Mary Gelman, kadın mağdurlar konulu serisiyle “Seri Portre” kategorisinde birincilik alırken jüri, “Tekil Portre” kategorisinde ödüle layık eser bulamadı.

Kemal Jufri “Öksüz Orangutanları Beslemek” başlıklı fotoğrafıyla “Seri Doğa & Çevre” kategorisinde birinci olurken Johnny Miller, Millefoto için çektiği “Papwa Sewgolum Golf Sahası” başlıklı serisiyle “Tekil Doğa & Çevre” kategorisinde birincilik aldı.

Jüri, Gazze’de yaşayan serbest fotomuhabiri Hosam Salem’i “Gazze’de Sokak Antrenmanı” başlıklı fotoğrafıyla “Genç Fotomuhabiri Ödülü”ne layık gördü.

Tamamını okumak isterseniz:

Kaynak: A.A. - Anadolu Ajansı