Güncel Fotoğraf Haberi; Fotoğraf haberi
GÜNCEL

NORMAL Sergisi İFSAK'da...

Haber | Fotoğraf | Sergi

GÜNCEL

NORMAL fotoğraf sergisi İFSAK'da

GRUP KAPSAMİÇİ fotoğrafçılarından sergi

“NORMAL” SERGİSİ

İFSAK Kavramsal Fotoğraf Atölyesinin Projesi olan sergi, Grup >Kapsamiçi> tarafından 1 Nisan 2017 tarihinde İFSAK’ta açılacak. Sergi 13 Nisan gününe kadar izleyicilerini bekliyor.

Farklı meslek gruplarından on fotoğrafçının oluşturduğu “Grup Kapsamiçi” nin açtığı ilk sergi “NORMAL” İFSAK sergi salonunda 1 Nisandan itibaren görülebilir. İFSAK Kavramsal Fotoğraf Atölyesi projesi olarak gerçekleştiriliyor.

GRUP KAPSAMİÇİ’ fotoğrafçıları:

Aylin Leblebici Öztürk, Ersoy Çoban, Fulya Evrim Yavaş, Gönül Gözen, Hakan Gönüllü, Kerem Ocak, Mutluhan Karakoyunlu, Özcan Yaman, Selda Öztürk, Yurdal Bilgiç

Tarih: 1 Nisan-13 Nisan 2017
Sergi açılışı: 1 Nisan 2017 Saat: 18.00
Yer: İFSAK sergi salonu

“NORMAL” Sergisine dair:

İFSAK’ta düzenlenen Kavramsal Fotoğraf Atölyesi Özcan Yaman yürütücülüğünde farklı mesleklerden fotoğrafçıların çalışmalarından gerçekleştirilmektedir. “NORMAL” başlıklı fotoğraf sergisine 10 fotoğrafçı 20 adet çalışmayla katılmıştır.

Çalışmanın konusu; Yaşadığımız a-normalliklerin normal olarak algılandırıldığına dikkat çekmek ve fotoğraf aracılığıyla görünür yapmaktır.

Çocuk tacizleri, Kadın cinayetleri, Cinsel ve sınıfsal ötekileştirmeler, Rantsal bölüşümler ile katliamların üzerimizdeki etkilerini göstermek, Hak, Hukuk ve Adalet kavramlarının sorgulandığı bir serginin gerçekleştirilmesi.

Atölye bitiminde ortaya çıkan çalışmaları “Grup Kapsamiçi” kolektifini kurarak İFSAK’ın sağladığı sergileme olanağıyla toplumla paylaşıyoruz. Mesleklerimiz ne olursa olsun, sorduğumuz bir soruya bir cevap verebilmenin, soyutlamanın dertlerimizi anlatmadaki önemini fotoğrafın kavramsal çercevesinden ortaya koymaya çalıştık.

Yıllardır biriken dertlerin, sorunların günceldeki yansımalarını gösterelim istedik.

Fotoğraflarımıza yorum yazan Şair, Yazar, fotoğrafçı ADİL OKAY’a Sergi Afiş ve Kataloğumuzun grafiklerini yapan ATİLLA ATALA’ya Sergileme olanağı veren İFSAK’a
En içten teşekkürlerimizle...

SERGİ METNİMİZ:

“NORMAL”
“İnatçı insanlar kendi aralarında üçe ayrılır;
dik kafalılar, boş kafalılar ve kalın kafalılar.”
ARİSTOTELES

Hani bazen söyleyecek kelime bulamayız ya...
Ağzımızdan bir çırpıda çıkıverir ya bazı kelimeler...
Yaşadığımız dünyaya dahası ülkeye baktığımızda, sorunlar ve sorular boğazımıza takılır da, kötü, çok kötü, berbat, boktan gibi kelimeler kullanırız ya...


Hani nasılsın dendiğinde; “İyi sen nasılsın?”diye cevap veririz ya…
Nasılsın sorusuna “kötü olduğumuzu” uzun uzun anlatacak mecalimiz kalmadığındandır ya...
Kodlanmış bir toplumun bireyleriyiz ya…
Nasılsın Asker?” dediğinde bir komutan, verilen cevap “Sağolll”dur ya... Öyle pısırık mısırık da değil gür sesle bağırarak yani. Oysa ki ne sorunları vardır her bir askerin ama kuraldır.
Yani bir anlamda “a-normallik”tir aslında “normallik”.
Rantsal bölüşümün adı kentsel dönüşümdür. Kadın cinayetleri, gelenek/görenek/rızadır ya...
Çocuk istismarları, İstismarcıya ödüldür ya...
Hepsine Normal diyen bir toplum olmuşuz ya...
Öncesini bir kenara not edelim ama son bir yılda yaşadığımız ve yaşayacağımıza alıştırıldığımız katliamlar ve cezasızlık normalleştirilmiştir ya...
Anlayacağınız toplum olarak a-normallikleri normalleştirmişiz.
Kısaca; toplumu tek tipleştiren, hukuksuzluğun, adaletsizliğin, vahşetin ve vicdansızlığın ters anlamlar kazanarak yaşam haline geldiği bir ülkede, biz de tersinden bakalım istedik. Erk’in dileğini fotoğraf çalışmalarımızla gösterelim dedik.


Madem ülke iyiye gidiyor, IMF’ye bile borç veriyoruz, köprüler yollar barajlar ve büyük büyük binalar yapılıyor, daha daha büyük cezaevleri inşa ediliyor... Aydın, yazar, sanatçı, gazeteci ve bir çok vatandaş hapse girdikçe yükselen ses NORMAL oluyor...
O halde biz de bu normallikleri fotoğrafın diliyle gösterelim istedik. Hepsi bu...

GRUP KAPSAMİÇİ

Dip not.

Normal kelimesi "norm" kelimesinden türetilmiştir. Bir sosyal grubun kendisi için ilke edindiği ve grup üyelerinin eylemlerini yönlendiren davranış kuralları bütününe "norm" denir.

Normal olan toplumsal olarak onaylanandır. 1937 yılında Nazi Almanya'sında kolunuzda gamalı haç taşımak "normal" iken, günümüz Almanya'sında normal değildir. Kısacası zaman, mekan "normal" için belirleyici unsurlardır.